SOL Parti, “Talan değil, taban fiyat istiyoruz”

SOL Parti, “Talan değil, taban fiyat istiyoruz”

SOL Parti Edirne İl Örgütü, düzenlediği basın açıklamasıyla, çiftçilerin üreticilerin sesi oldu.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, Ekmek tüm dünya ülkelerinde temel gıdalardan biridir. Geçtiğimiz yıl ve içinde bulunduğumuz süreçte yaşanan covid 19 salgını nedeniyle gıda güvenliği ve dolayısıyla buğday üretiminin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ülkemizde buğday üretiminin yüzde 90’ı kuru tarım alanlarında yapılıyor. Bu nedenle üretimdeki rekolte iklim koşullarına göre artıyor veya azalıyor. Buğday üretimini ve rekoltesini etkileyen diğer nedenlerin başında da hükümetlerin tarım politikaları ve uygulamaları önemli yer tutuyor.
Buğday üretimini etkileyen diğer nedenler sırası ile; Desteklemeler, primler, gübre kullanımı, mazot fiyatları, tohum fiyatları, arazi kirası, traktör ve ekipmanları ile ayrıca hükümetin hasat zamanı fiyatı düşürmek için yurt dışından buğday ithal etmesidir.
Taban Fiyat Belirlemede Ölçütler;
1. Gübre kullanımı; gübre fiyatı bu yıl yüzde 450 (%450) artmıştır.
2. Mazot; geçen yıla göre geçen yıla göre yüzde 330 (%330) artmıştır.
3. İlaç; İlaç fiyatları geçen yıla göre yüzde 500 (%500) artmıştır.
4. Tohum; Önceki yıla göre fiyatı yüzde 220 (%220) artmıştır.
Akp – Mhp iktidarı geçen yıl taban fiyatı 17 Mayıs 2021 tarihinde açıklamıştı. Geçen yılın girdi maliyetleri ile buğday kilo fiyatının köylüye maliyeti 3 TL – 3,5 TL. arasında iken hükümet tarafından açıklanan taban fiyat 2,25 TL. idi. Borcu olan küçük üretici buğdayını zararına satmak zorunda kalmıştır!.
Geçen yıl sonuna doğru, Akp – Mhp iktidarı yurt dışından 4 TL’den başlayarak en son 6,30 TL. ye buğday ithal etmiştir. Kendi ülkesinin buğday üreticisine vermediği buğday fiyatını yabancı ülke çiftçisine veriyor. Küçük üreticiyi, büyük fabrikatör ve tefecilerin insafına bırakıyor.
Bugün tüm ülkede buğday hasat dönemi başlamadan yukarıda saydığımız tarım girdilerini hesaba katıp, buna çiftçi refah payını da ekleyerek, buğday taban fiyatının 7TL. – 9 TL: arasında olması gerekmektedir.
Biçim ve nakliye ücretleri bu maliyet hesaplarına dahil değildir.
Bu yıl da üretim maliyetinin altında buğday taban fiyatı açıklanarak buğday üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisinin, Borsaların, Fabrikatörler ve tefecilerin insafına bırakılmamalıdır.
Dünyanın bütün ülkeleri bütçelerinin önemli bir kısmını tarıma özel destek ve primler olarak ayırmaktadır. Tarım ve hayvancılık desteklemeleri bazı ülkelerde bizim toplam bütçemiz kadardır. Hollanda gibi toplam alanı Trakya dan biraz büyük olan ülkenin çiftçilik ve hayvancılığı desteklemesi sonucunda dünyanın tüm ülkelerine süt, süt ürünleri ve tahıl ihraç etmektedir.
Akp – Mhp iktidarı bu yıl artan girdi fiyatlarını hesaba katmadan belirleyeceği buğday taban fiyatı çiftçiyi büyük oranda sefalete sürükleyerek önümüzdeki yıl tarımdan koparıp, tarım arazilerinin boş kalmasına neden olarak, buğday üreticisinin toprağına tefeci ve bankaların el koymasına yol açacaktır.
Talan değil taban fiyat istiyoruz…
Üreten biz, yönetende biz olacağız…
Söz, yetki, karar üretenlere…”
SOL Parti İl örgütü adına

Fevzi Genç
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER