“Süloğlu sulaması, 2018’den beri bekliyor”

“Süloğlu sulaması, 2018’den beri bekliyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye vermiş olduğu soru önergesine gelen yanıta göre; Süloğlu Sulaması Rehabilitasyon Projesi 2018 yılında tamamlanmış olmasına rağmen, o tarihten bu yana hiçbir çalışma yapılmadı.
2018’den itibaren yatırım programına alınmak için bekleyen Süloğlu Sulamasının ne zaman yapımına başlanacağı bilinmiyor. Bakanlığın vermiş olduğu yanıtı değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “AKP ülkenin bütün kaynaklarını yandaşlarına aktardığı için vatandaşımızın kazanacağı projeleri yapmıyor” dedi.
Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Süloğlu Sulaması bölgemiz için çok önemli bir proje. 4 bin hektardan fazla alanı sulayacak. Yine Bakanlığın verdiği bilgiye göre 2021 fiyatlarıyla vatandaşımıza 70 milyon katkı sağlayacak ki, tarımsal fiyatlardaki artış ve enflasyon dikkate alındığında 2022 yılı için en az bunun iki katı bir gelir üreticimizin cebine girecek.
Ne yazık ki çiftçimiz için bu kadar öneli olan bir proje 2018 yılından beri raflarda bekletiliyor. Yıl 2022 olmuş ne yapılan bir şey var ne de yapılacağa benziyor. Dünya, suyun, tarımın önemini çoktan anlamış bunun için yatırımlar yaparken maalesef AKP bunların yerine ülkenin kaynaklarını birilerine aktarmanın derdinde.
Edirne’nin ihtiyacı olan öncelikle Çakmak, Çömlekköy, Süloğlu gibi irili ufaklı sulama projelerini bir an önce tamamlamak. Bunlara para ayırmayan, buraya aktarılması gereken kaynakların kat ve katını FSRU gibi Saros’u yok edip Katar’a kazandıracak işlere aktaranlardan fayda beklemek mümkün değil.
Çömlekköy Barajı bin lira iz ödenekle yatırım programına girdi diye neredeyse toplu olarak halaya girip poz verenlere hatırlatalım; Süloğlu sulaması 2018’den beri bekliyor. Bu sulama projelerine doğru dürüst kaynak ayırın, bir an önce bitirin de iş yaptığınızı görelim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER