“Vakıf kiracısı esnafa kolaylık sağlansın”

“Vakıf kiracısı esnafa kolaylık sağlansın”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı açıklamada Vakıflar Genel Müdürlüğünün kiracısı olan esnafların dükkânlarını çocuklarına devretmeleri durumunda kolaylık sağlanmasını istedi.
Mevcut uygulamada devirlere izin verildiğini ancak kiraların güncelleme adı altında yüksek rakamlara çıkarıldığını belirten Doç. Dr. Gaytancıoğlu, esnafın işlerini çocuklarına devretmesi durumunda aynı şartlarda bu devirlerin yapılması gerektiğini ifade etti.
“Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğünde olan ata yadigârı vakıf dükkânlarımızda en çok kiracısı olan il Edirne'mizdir.” Diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerinin devamında “Bu dükkânlarda esnaflık yapanlar artık yaşlanıp dükkânlarını çocuklarına devretmek istediklerinde kiralar fahiş oranda artırılıyor” dedi.
Esnaflığın geleneksel olarak babadan oğlu geçen bir meslek olduğuna dikkat çeken CHP Edirne milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“AKP ve ortakları bilmez ama tırnak ucu kadar tarih, azıcık sosyolojiyi bilenler bilir ki esnaflık babadan oğula, toruna devredilen bir meslektir. Esnaf işini çocuğuna, torununa devrederek böylelikle esnaflık geleneğini devam ettirecek ama hemen Vakıflar Genel Müdürlüğü diyor ki: ‘Dur, devredebilirsin ama ben kirayı yeniden belirlerim.’
İnsaf, bu kiracılar dükkânları çocuklarına, torunlarına devrettiklerine kiralar güncellenmesin, mevcut kiralar üzerinden devirler yapılabilsin.
Öyle dışarıdan ahilik hikâyeleri anlatmakla bu işler olmuyor. Yerli ve millîliklerini ithalat rekorlarıyla ispat eden AKP ve ortakları, ülkeyi şirket, halkı müşteri, kendilerini de şirketin sahibi olarak gördükleri için halktan neyi var neyi yoksa almak için yol ve yöntem geliştirmeye devam ediyor.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı Güzel
Hakkı Güzel - 8 ay Önce

Ne bu kardeşim saltanatlik mı babadan ogula geçecek hem 3 kuruş kira verecekler hem miras bırakacaklar , diğer vatandaşın suçu vakıf yerlerine daha önce cokememek mı??

SIRADAKİ HABER