Murat Derin’den Batı Trakya üzerine araştırma kitabı

Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nda idari personel olarak görev yapan ve halen Trakya Üniversitesi Sosyal Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimi yapan, aynı zamanda RUBASAM (Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Derin’in, “Batı Trakya Türkleri’nin Gür Sesi: Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi.” Adlı kitabı yayımlandı.

Murat Derin’den Batı Trakya üzerine araştırma kitabıBAKEŞ (Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi)’nin 50 yayını olarak bastırılan kitap, Türkiye’nin yanı sıra Balkan Coğrafyası’nda ilgiyle karşılandı. Batı Trakya Türkleri’nin lideri Dr. Sadık Ahmet’in mirası ve en büyük eseri olan, Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi’nin siyasi tarihini ele alan kitap, bilim dünyası ile Batı Trakya – Rumeli ve Balkan Coğrafyası’ndaki Türk azınlığın tarihine de katkı yapması bekleniyor.

Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olmasının yanı sıra, Edirne’nin İpsala ilçesi sınır kasabası olan Yenikarpuzlu’da doğup büyümesinin, Balkanlar’a olan tutku ve merakının temelini oluşturduğunu ifade eden Murat Derin, 208 sayfalık kitabında DEB’in Batı Trakya’da yaşayan Türkler’in en temel insan haklarının ihlal edilmesine karşı uluslar arası alanda verdiği tarihi mücadeleyi kaleme aldığını söyledi.

MURAT DERİN KİMDİR?

1982’de İpsala’da doğdu. İlk ve ortaokulu İpsala Yenikarpuzlu’da okudu. Keşan İlhami Ertem Ticaret Meslek Lisesi’ni bitirip, önlisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı’nda aldı. İlk lisansını Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünde, ikinci lisansını İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde Yüksek Onur Mezunu olarak tamamladı. Yüksek lisansını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde “Balkan Araştırmaları” alanında “Batı Trakya’da Bir Siyasi Parti: Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi” teziyle tamamladı. 2008-2009 yılları arasında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda İpsala ve Enez Temsilcisi olarak, 2010-2011 yıllarında da Yenikarpuzlu Belediyesi’nde memur olarak çalıştıktan sonra 11 yıldır Trakya Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde idari personel olarak görev yapmaktadır. Pedagojik Formasyon eğitimi de alan Murat Derin, bir dönem üniversite bünyesinde Serbest Öğretim Elemanı olarak ders verdi. Balkanlar üzerine araştırmalarda bulunan Derin, 2016 yılında Antalya’da düzenlenen bir kongrede “Ahmet Yesevi Araştırmacı” ödülünü aldı. 2015 yılında sınıf öğretmeni Müge Akman Derin ile hayatını birleştirdi. 2017 yılında Meriç Mert isminde bir erkek çocukları oldu. İngilizce, Almanca ve Yunanca bilmektedir. Derin’in uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi, uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan birçok bildirisi, Balkanlara yönelik köşe yazıları ve aktüel dergilerde yazdığı makaleler bulunmaktadır. Eğitimine, Trakya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında Doktora yaparak devam etmektedir. Murat Derin, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM)’nin 25 Mart 2021’de yapılan Genel Kurulu’nda ülkemizin birçok değerli akademisyeni ile birlikte yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

SONAY CAN
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER