TYBB Edirne Şube Başkanı Demir’den 10 Kasım açıklaması

TYBB Edirne Şube Başkanı Demir’den 10 Kasım açıklaması

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, Atatürk’ün ölümünün 84.ölüm yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yayınlayarak, Atatürk’ün özlem ve minnetle anıldığını belirtti.
Demir’in açıklaması şöyle;
"Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 84. yılında, saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz. Atatürk, insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği en büyük liderlerden biridir. O, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışçılığı ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu örnek bir liderdir. Büyük Önder Atatürk, ülkenin ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş, kararlı ve dirençli tutumuyla Türk halkını bağımsız Türkiye ülküsü doğrultusunda yönlendirerek zafere ulaştırmıştır.Atatürk'ün en büyük zaferi yenilmiş bir İmparatorluk'tan çağdaş bir devlet yaratmasıdır.İçinde yaşadığı toplumun yapısını çok iyi bilen Atatürk, bilimsel değerlendirmeler ışığında Türk Ulusu'na en uygun yönetim biçiminin "Cumhuriyet" olduğunu anlamış ve bu yönetim biçimini yeğlemiştir.Cumhuriyet'in ilânı, Türk toplumu için tarihin en büyük dönüşümlerinden biridir.
Egemenliğin kayıtsız koşulsuz ulusun olduğu bu yeni yönetim biçimi, Türkiye Cumhuriyeti'ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkese birey olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiş; Türk Ulusu'na özgüvenini kazandırmıştır.

Büyük Atatürk'ün bilgisizliğe, dogmalara ve geri kalmışlığa karşı açtığı savaş, Ulusumuzun evrensel değerleri özümsemesi ve çağdaş yaşamı kısa sürede benimsemesiyle kazanılmıştır. O'nun, ülkemizin kurtuluşu ve çağdaşlaşmasında oynadığı rol, tarihin akışına yön verecek büyüklüktedir. Atatürk Ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mal olmuştur. Çağdaşlaşma çabaları, tarihin en büyük aydınlanma hareketlerinden birini yaratmıştır. Atatürk, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır. Atatürk'ün yıllar önce açıkladığı düşünceleri, dinamik yapısıyla güncelliğini korumakta ve çağdaşlık yürüyüşünde yolumuzu aydınlatmaktadır. Atatürk, ulusal birliğimizin, ülkenin bağımsızlığının ve çağdaşlaşmasının simgesidir. Türk devrimleri ile yönünü çağdaş uygarlığa çeviren Türkiye, yolundan sapmadan emin adımlarla geleceğe doğru yürümektedir.Türk Ulusu'nun kurtarıcısı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, eşsiz devlet adamı ve büyük devrimci Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir.Yüce Önder'in erek olarak öngördüğü çağdaş uygarlık düzeyine erişebilmek için, hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme konularındaki eksiklerimizi hızla gidermemiz gerekmektedir.Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yılında bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER