''Ayakta yanma var mı?! '' (Grierson-Gopalan sendromu)

''Ayakta yanma var mı?! '' (Grierson-Gopalan sendromu)

Ayakta yanma, günümüzde bir çok kişinin sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalar bunu ayakaltı yanması gibi tariflemekte ve en çok geceleri yatarken şikayetleri olmaktadır.
Aslında ayakaltında yanma bir hastalık değil, farklı hastalıkların neden olduğu nörolojik bir sendromdur. Tıbbı ismi Grierson -Gopalan sendromu olarak geçmektedir. Çok da önem vermediğimiz zaman hafif başlar ve uzun sürede ayak altında yanma şiddeti artar , aynı zamanda karıncalanma, uyuşma ve ağrı gibi şikayetler de olabilir. Tedavi edilmezse ilerleyen zamanda geri dönmez bir sorun oluşturur. İlerleyen zamanlarda derinin uyaranları algılamasında bozukluk meydana gelir ki, buna hiperestzi denir
.
Sendromun oluşmasında bir çok etken vardır. kronik böbrek hastalıkları, vitamin eksiklikleri, nöropatiler, kanser ve kemoterapi ilaçları, kardiovaskular dolaşım bozuklukları, hiv ve benzer enfeksiyonlar, diabetus mellitus gibi endokrinolojik hastalıkları, ağır metal zehirlenmeleri, obezite ve fazla alkol gibi bir çok etken söyleyebiliriz.
Ayak altında olan yanma şikayeti olduğu zaman dahiliye ve nöroloji doktorlarına başvurulması uygundur. Erken tanı ve tedavi şikayetin kalıcı olmasını önler.

Aynı zamanda altta yatan neden tedavi edilmiş olur.

Uz. Dr Rufat GOJAYEV

Özel Keşan Hastanesi Dahiliye Uzmanı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER