Edirne’de vaka sayısı yüzde 40 azaldı

Korona virüs vaka sayıları Kırklareli'nde yüzde 42, Edirne'de yüzde 40, Tekirdağ'da ise yüzde 34 azaldı. Trakya'da korona virüs vaka sayısı azalmasına rağmen nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında Tekirdağ ve Kırklareli hala üst sıralarda yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı, 81 il için 7 günlük her 100 bin kişide Kovid-19 vaka sayısı verilerine göre, Tekirdağ en çok vakanın olduğu iller arasında bulunuyor.

Edirne’de vaka sayısı yüzde 40 azaldı

Önceki hafta vaka sayısı sıralamasında Tekirdağ 3'üncü, Kırklareli 4'üncü, Edirne ise 18'inci sıradaydı. Geçen haftaya göre vaka sayılarında önemli düşüşler görülmesine karşın iller sıralamasında 100 binde 318,48 vakayla Tekirdağ yine 3'üncü sırada yer aldı. 287,723 vakayla Kırklareli 7'inci sıraya, 204,53 vakayla Edirne 31'inci sıraya geriledi.

Vaka sayıları Kırklareli'nde yüzde 42, Edirne'de yüzde 40, Tekirdağ'da ise yüzde 34 azaldı. Yüksek vaka sayılarına ev ziyaretlerinin neden olduğu belirlenen Trakya'da, uyarılarla bu tür görüşmelerin önlenmesi, vatandaşların tedbirlere daha sıkı sarılması, aşılama ve tam kapanmanın etkisiyle vaka sayıları nisan ayının ortasından bu yana azalıyor.

AŞILAMADA SON DURUM

Aşılamada ise nüfusuna oranla en çok aşılanan il Edirne oldu. Edirne'de 121 bin 147'si birinci doz, 90 bin 321'i ikinci doz olmak üzere 211 bin 468 doz aşı yapıldı. Kırklareli'nde 170 bin 280, Tekirdağ'da da 352 bin 641 doz aşı uygulandı.

EDİRNE EN BAŞARILI İL OLDU

Nüfusuna göre en çok aşılmanın yapıldığı kent Edirne'de, Sağlık Müdürlüğünce kurulan Aşı Çağrı Merkezinin çabalarının önemli rol oynadığı bildirildi. Edirne, nüfusuna oranla en fazla kişinin aşılandığı kentler arasında yüzde 29,32 aşılama oranıyla ilk sırada yer aldı. Edirne'yi Çanakkale, Balıkesir, Sinop ve Muğla izledi. Yakalanan başarıda Aşı Çağrı Merkezi'nin katkısı büyük olduğu belirtildi. Her türlü sorunun cevaplandığı, aşılama için sağlık kuruluşlarına gelemeyecek vatandaşlar için evlere aşı ekibinin gönderilmesinin sağlandığı ve aşıdan çekinenlerin kafasındaki sorular yanıtlanarak ikna edildiği Çağrı Merkezi 24 saat esasına göre görev yapıyor.

AŞI İKNA ÇALIŞMALARI SÜRATLE DEVAM EDİYOR

Edirne Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, AA muhabirine aşı çalışmalarında önemli başarı elde ettiklerini söyledi. Yıldırım, aşı ikna çalışmaları sürecinde on binlerce arama yaptıklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti. Yapılan çalışmaların karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarına vurgu yapan Yıldırım, şunları kaydetti: "On binlerce arama yapıp binlerce randevu aldık. Bir aşının bile önemli olduğu bu dönemde gerçekten çok önemli rakamlara ulaştık. İlk doz aşılamada Edirne nüfusunun önemli bir oranını aşıladık ve çalışmalarımız devam ediyor. Sahadaki tüm ekiplerimiz ve yönetici arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyor. Aşı stoklarımızı anlık olarak takip ederek köy köy dolaşıp aşı yaptık. Merkezimizin ikna ettiği vatandaşlarımızı tek tek aşıladık. Aynı özveriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz."Kaynak: Edirne Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER