Tam kapanma uzatılıyor mu ? C.B. Yardımcısı açıkladı..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanma sürecinin uzatılmasına ilişkin soruya, "Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok" yanıtını verdi. 'Tam kapanma' sürecinin 19 Mayıs'a kadar uzatılıp uzatılmayacağı gündemde tartışılmaya devam edilirken konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok." ifadelerini kullandı.

Tam kapanma uzatılıyor mu ? C.B. Yardımcısı açıkladı..

"VERİLERİ GÖRÜRÜZ DEĞERLENDİRİRİZ"
NTV'ye konuk olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağına yönelik soruya, şöyle yanıt verdi: Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok.
"RAMAZAN'DAN ÖNCE PİK YAŞADIK"
Kapanma sürecinin net ve şeffaf yürütüldüğünü söyleyen Oktay, şöyle devam etti: Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan'dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.
'DESTEKSİZ KAPANMA' ELEŞTİRİLERİ
Fuat Oktay, muhalefetten gelen pandemi desteklerinin yetersiz olduğu eleştirilerine, "Esnafa yaptığımız hibe ödemeleri var. KDV indirimleri var. Stopaj indirimleri var. Çok farklı kısa çalışma ödeneklerimiz var. İşten fesih hakkının kaldırılması var. Böyle bir dönemde kimse çalışanını işten çıkaramaz. 130 milyara yakın kredi ertelemeleri var. Herhalde bunları destekten görmüyorlar." yanıtını verdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER