Demokratik Sol Parti, Cumhur İttifakı’na mı katılıyor ?

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceklerini açıklayan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhur İttifakı'na yeşil ışık yaktı. Aksakal, "Teklif gelirse değerlendiririz" dedi.

Demokratik Sol Parti, Cumhur İttifakı’na mı katılıyor ?

"CUMHUR İTTİFAKI'NDAN BİR TEKLİF ŞU ANA KADAR ULAŞMADI"
DSP'nin de Cumhur İttifakı'na katılacağının gündeme taşınmasına yönelik haberlerin sorulduğu Aksakal, şu ifadeleri kullandı:
"Bu devletin parçalanmasına yönelik hiçbir hareketin kenarında bile olamayacağımızı söyledik. DSP, Bülent Ecevit'in kurduğu, milliyetçi, vatansever, sol bir partidir. Siyasi tartışmalarda ekonomik konularda elbette farklı düşünebiliriz, ama Türkiye Devleti'nin bölünmez bütünlüğü üzerine kurgulanan hiçbir argümanın yanında DSP olamaz.
Seçim sistemi içinde bugün AK Parti dahil ittifaklarla devleti yönetme noktasında. Millet İttifakı da 6 parti masanın etrafında. Bugüne kadar Cumhur İttifakı'ndan bir teklif şu ana kadar ulaşmadı. Bu şu an gazeteci arkadaşlarımızın kendi yorumlarıdır. Teklif gelirse bunu tabii ki değerlendiririz. Yarın başkanlık divanımız toplanıyor. Bu konular görüşülür, bir karar oluşturulacak. O karar çevresinde değerlendirmeye alınacaktır."
GÜNDEME TAŞINMIŞTI
İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Anavatan Partisi ve DSP'nin de Cumhur İttifakı'na katılacağını yazmış ve yazısında şunları kaydetmişti:
"Şu sıralarda Cumhur İttifakı'nda da bir hareketlilik var. Yeni siyasi aktörlerden, yakın tarihte iz bırakmış partilerden söz ediliyor. Ama ayrıntılarını önümüzdeki günlerde öğreneceğimiz şu iki gelişme dikkat çekici: Rahmetli Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi ile solun efsanevi lideri Ecevit'in DSP'si de Cumhur İttifakı'na katılıyor."

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cavit Deniz
Cavit Deniz - 1 yıl Önce

Dsp kurumsal anlamda Masum Türker le başlayan süreçten günümüze AKDSP konumundadır. Ecevit fikriyatı terk edilmiş. Baas varı anlayışla milletvekili olabilme adına Dsp yi terk etmeyi planlayan masum onur ercelebi aksakal ve etrafı Demokratik solcu değillerdir.

SIRADAKİ HABER