Edirne Milletvekili Fatma Aksal, gündemi değerlendirdi

Edirne Milletvekili Fatma Aksal, gündemi değerlendirdi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve

Edirne Milletvekili Fatma Aksal, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
Aksal, eğitim alanında son 20 yılda gerçekleşen değişimlere vurgu yaparak;

"Eğitim kavramının bilinci ve önemi çerçevesinde hükümet politikaları oluşturmaktayız. TBMM çalışmalarımız ile eğitimin lokomotifi öğretmenlerimize birçok yenilik içeren Öğretmenlik Meslek

Kanunu’muzu yasalaştırdık. Eğitim kavramının birçok alanda insan hayatına yön veren bir unsur olduğunun bilinci ile 2000’li yıllarda 500 bin olan öğretmen sayımızı, 1.2 milyona ulaştırmış bulunmaktayız.

Gençlerimizin kendisini geliştirmesi, hayat serüveninde okumanın ne denli ufuklar açtığını fark etmesi adına iki ay içerisinde kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula kütüphane yaptık. Kütüphanelerdeki kitap sayımızı 28 milyondan 50 milyona çıkardık.
Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yeni düzenleme ile meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV'si yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olacak.

Ayrıca Öğrencilere ve araştırmacılara TÜBİTAK'tan sağladığımız burslarda ciddi iyileştirmeler yapıyoruz. Lisans öğrencilerine verdiğimiz aylık 750 liralık bursu yüzde 67'lik artışla 1250 liraya çıkardık.
Yeni projelerimiz ile çalışmalarımıza devam ederken diğer yandan var olanı da yenileyip modernize ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yakın zamanda başlayacak olan "temel eğitimde 10 bin okul" projesi ile de ilkokul ve ortaokullarımızın kullanım alanlarını modernize edeceğiz, atölye laboratuvar gibi alanlarını yenileyeceğiz." İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER