“Esnaf ve çiftçi, sigorta primini ödeyemiyor”

“Esnaf ve çiftçi, sigorta primini ödeyemiyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu esnafın ve çiftçinin bağ-kur primlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek “Bu sigorta primlerini çiftçi de esnaf da ödeyemez. Vatandaşın elinden sosyal güvencesi de alınıyor” dedi.
Bağ-kur primlerinin yanı sıra isteğe bağlı sigortalıların primlerindeki artışa da dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi.
“Bağ-kur primi 1700 TL oldu. Esnaflar dükkân kirası mi ödesin? Elektrik parası mi ödesin? Evine ekmek mi götürsün? Çalıştırdıkları kişilerin maaşını mı ödesin? Vergi mi ödesin? Dükkâna malzeme mi alsın? Bunları düşünmekten 1700 TL olan bağ-kur primine sıra gelmiyor.
Çiftçilerimizin en önemli sosyal güvencelerinden birisi emeklilik. Ancak tarım bağkurundan emekli olan çiftçilerimizin çoğu 25-30 yıl arası prim ödediklerinden dolayı 1500-1700 TL civarında maaş alıyor. Halen çalışarak bağ-kur primi ödeyenler ise son zamlarla sonra 1700 TL bağ-kur primi ödemek durumundalar. Primlerini ödeyemeyenler sağlık güvencesinden yani hastanelerden yararlanamıyor.
Çiftçimiz zaten eline geçen para ile fiyatları %100-500 civarında artan mazot, gübre almak zorundalar. Bu nedenle kimse bağ-kur primini düzenli olarak yatıramıyor. Birçok çiftçimiz zaten primlerini ödeyemiyordu, bunların sayısı daha da artacak. Çiftçiler çok artan mazot, gübre, tohum ve ilaç masraflarını ödeyebilmek için her şeyden kısıyor, ilk önce kıstıkları ise maalesef kendi sosyal güvenlik primleri oluyor.
Birçok kişi de, özellikle aralarında yaşlılıklarında emeklilik hakkı kazanmak isteyen ev kadınları, isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödüyordu. Şimdi bunlarda da en düşük miktar 1750 lirayı geçti. AKP’nin yaşattığı bu kriz ortamında hiçbir dar gelirli yurttaşın bu primleri ödeyebilmesi mümkün değildir. 65 yaşından sonra verilecek üç kuruş maaş için bugün vatandaşlarımızdan bu kadar yüksek primler istemek insafsızlıktır. Sosyal devletle bağdaşmaz.
Biz CHP olarak aile sigortasını devreye sokarak her evde en az bir sigortalının olmasını sağlayacağız. Bizim iktidarımızda emekli maaşları asgari ücretten az olmayacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER