Gaytancıoğlu, “AKP kıtlıktır, pahalılıktır, zamdır”

Gaytancıoğlu, “AKP kıtlıktır, pahalılıktır, zamdır”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı açıklamada çiftçiden 1.750 liradan alınan arpanın 4.500 liradan ithal edildiğini belirtti.
En önemli yem hammaddelerinden olan arpanın hayvancılık yapan çiftçiye gerektiği kadar verilemediğini ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:
“AKP'den önce atın ölümü arpadan olurdu, şimdi Türkiye hayvancılığının ölümü arpasızlıktan oluyor. Ülkede bereket bırakmadığınız için her üründe kıtlık, pahalılık yaşıyoruz.
Geçtiğimiz hasat döneminde kendi üreticimizden 1 ton arpayı 1.750 liradan satın alan TMO ihaleler yaparak 1 ton arpayı 4.500 liradan ithal etti.
En önemli yem ham maddelerinden olan arpayı bulamayan çiftçiye Toprak Mahsulleri Ofisi 2.500 liraya tahsilat yapıyor ve hayvan başına 4 kilogram arpa veriyordu. Herhâlde paralar suyunu çekti ki artık 4 kilo değil 1 kilo arpa verir hâle geldi. Bundan dolayı da üreticiler piyasadan yüksek fiyatlı arpa ve yem almak zorunda kalıyorlar.
Şimdi ‘Neden ete zam geliyor, neden gıda enflasyonu oluyor?’ diyenlere diyoruz ki: AKP hayvanlara yem vermiyor. ‘Paramız var ki ithal ediyoruz.’ diyenler Türk tarımını yok etti. AKP kıtlıktır, pahalılıktır, zamdır, zulümdür.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER