Gaytancıoğlu, “Can dostlarımız çip krizine kurban edilmesin”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kayıt altına alınması süresinin dolmasına 2 hafta kalmışken mikroçip ve pasaportlarda tedarik sorunu yaşandığına dikkat çekerek ‘Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne kayıt için tanınan sürenin bir yıl uzatılmasını istedi.

Gaytancıoğlu, “Can dostlarımız çip krizine kurban edilmesin”

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 26 Şubat 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğine göre evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi için 31 Aralık 2022’e kadar süre verildi. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı Kanun kapsamında 1634 TL para cezası uygulanacak. Ancak sürenin sonuna yaklaştığımız bu günlerde çip ve pasaportlarda tedarik sorunları yaşanıyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Çip krizi can dostlarımızı da vurdu. Birçok yerde çip ve pasaport bulunamıyor. Evcil hayvan sahipleri bu kez cezayla karşı karşıya kalmaktan korkuyor. Son yıllarda her şeyin fiyatı artarken hayvan mamalarının fiyatı da katlanarak arttı. Birçok hayvansever, can dostlarını ekonomik nedenlerle sahiplendirmek zorunda kaldı. Evcil hayvan bakmanın maliyeti bu kadar artmışken hayvanseverler bu defa da cezalarla karşı karşıya kalmazsın.
Bakanlık, çip ve pasaportlar için tanıdığı süreyi uzatmalıdır. Can dostlarımızı ve sahiplerini tedirgin etmeye gerek yok. Dünyada yaşanan süreci hepimiz biliyoruz. Yapılması gereken son güne bırakmadan süre uzatımını yapmaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER