Gaytancıoğlu, “Çiftçi haciz kıskacında”

Gaytancıoğlu, “Çiftçi haciz kıskacında”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu iktidarın acil olarak yeni bir düzenleme yapmaması halinde çiftçinin traktörünün, ineğinin, tarlasının haczedildiği görüntülerin yakında ortaya çıkacağını söyledi.
TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerin aşırı faizleri nedeniyle mağdur olan çiftçilerin durumuna değinerek borç yapılandırmak için verilen sürenin 30 Kasım tarihinde dolduğunu ifade etti. Getirilen yapılandırmanın gerçeklikten uzak olduğunu ve çiftçilerin ödeme imkânı olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu yakında yeni haciz görüntülerinin ortaya çıkacağını belirterek iktidarı uyardı.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu çiftçinin sorunlarının çözümü için faizlerin silinip anaparanın uzun vadeli olarak yapılanması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine borçları yüzünden haczedilen ve Yediemin parkına çekilen traktörleri Türk halkı televizyonlardan izledi hatta bazı çiftçilerimizin inekleri haczedildi, tarlaları satışa çıkarıldı.
Sonrasında ‘Yanlış ve eksik yapıyorsunuz’ dedik ama yüzde 30 peşinat ödeyerek 31 Ekim’e, sonra da bugüne yani 30 Kasım 2021'e kadar çiftçinin borçları ertelendi. Evet, bugün son gün. Kuraklık oldu, gübreye yüzde 400 zam geldi, mazota yüzde 50 zam geldi, on binlerce çiftçi peşinatı bulamadı. Çiftçi buğdayını 2.200 liradan sattı, siz 4 bin liradan ithal ettiniz.
Bugün, büyüme rakamları açıklandı, üçüncü çeyrekte Türkiye tarımı yüzde 5,9 küçüldü. Ne yapacaksınız? Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçinin yeniden traktörleri, inekleri haciz mi edilecek, tarlalar satışa mı çıkarılacak? Çiftçinin feryadını duyacak mısınız, yoksa her zaman yaptığınız gibi çözümü ithalatta mı arayacaksınız?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER