Keşan Belediyesi’nden ‘Karahisar’ açıklaması

Doğru: “Kamuoyu vicdanını yaralayacak hiçbir durum söz konusu değildir” Karahisar Köyü’nden Keşan Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’ne rehabilitasyon için getirilen 13 köpek, kayıt altına alınarak, rehabilitasyonlarının tamamlanmasının ardından getirildikleri bölgeye tekrar geri bırakıldı. Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Serkan Doğru, “Son dönemde gelişen hayvansever belediyecilik anlayışımız ile özellikle canlılar konusunda hassas bir tutum sergiliyoruz.” dedi.

Keşan Belediyesi’nden ‘Karahisar’ açıklaması


Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü; 21 Mayıs 2021 tarihli “Karahisar Köyü’ne köpek bırakılması” ile ilgili çıkan haberlere cevap verdi.
Tedavileri Yapılıp Yaşam Bölgelerine Geri Bırakıldı
Karahisar Köyü’ne köpek bırakılması konusundaki iddialara cevap veren Doğru, şunları söyledi,

“21 Mayıs 2021 günü Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Karahisar Köyü’ne köpek bırakılmıştır. Bırakılan köpekler Karahisar Köyü Halkından 17 Mayıs 2021 tarihinde İ.S. tarafından 7 köpek, 24 Mart 2021 tarihinde M.P. tarafından 6 köpek olmak üzere toplamda 13 köpeğimiz Keşan Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde rehabilitasyonları yapılmış ve tedavilerinin ardından yaşam bölgelerine bırakılmışlardır.”
Köyden gelen bir hayvanı Keşan merkeze bırakmamız söz konusu değildir.
Belirtilen tarih ve isimlerde; Keşan Belediyesi kayıtlarında 13 köpeğin tutanak karşılığı, kendi yaşam bölgelerine bırakılmak üzere teslim alındığını ifade eden Serkan Doğru, açıklamasına şöyle devam etti, “Teslim edenlerin kimlikleri K.V.K.K.'na istinaden gizli tutulmuştur. Tutanakların asılları ve kişilerin açık kimlikleri elimizde mevcuttur. Getirilen köpeklerin rehabilitasyonu tamamlanarak, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 7. Maddesinin (a) bendine istinaden, getirildikleri noktalara bırakılmıştır. Belediyemiz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir. Köyler Belediyemizin sorumluluk alanı içerisinde değildir. Ancak hayvanların refahı için imkanlarımız dahilinde köylerden getirilen hayvanlara da hizmet vermekteyiz. Köyden gelen bir hayvanın Keşan Merkeze bırakmamızda söz konusu değildir.”
Doğru, açıklamasının sonunda, sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarına, tabi oldukları kanun ve yönetmelikler doğrultusunda devam edeceklerini belirterek, hayvanların hakları, sağlıkları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi noktasında hassas davrandıklarını, Keşan Belediyesi’nin de her canlının yanında olmaya devam edeceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER