Keşan Sanayi Sitesi’nin yolları yapılacak

Keşan Belediyesi Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. oturumu 12 Mayıs 2022 Perşembe günü gerçekleştirildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı saat 15.00’te başladı ve Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlendi. MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve AK Parti Yönetim Kurulu üyelerinin de takip ettiği toplantıda AK Partili Meclis üyeleri; Sema Kılıç, Yakup Balcı, Şafak Uslu ve Mitat Bulut mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Keşan Sanayi Sitesi’nin yolları yapılacak

Toplantıda ilk olarak gündeme Millet Bahçesi plan değişikliği, taşınmazla ilgili belediye encümenine yetki verilmesi, su ücret tarifesi değişikliği ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün ücret tarife değişikliğini içeren konuları ile CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Dr. Sabahittin Özakbaş’ın isminin bir caddeye verilmesi, Keşan Çevre Yolu Projesi ve Beyendik Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları için kalkış ve varış noktalarının belirlenmesi için önergeleri ilave edildi.
Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, CHP Grubu’nun başta Keşan Çevre Yolu Projesi olmak üzere ilave önerileri sonrası şunları söyledi: “Allah razı olsun. 38 ay sonra ilk teklifiniz. Teşekkür ediyor ve sizleri vatandaşlarımın huzurunda alkışlıyorum.”
Meclis toplantısında daha sonra Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce hazırlanan 2021 yılı Kesin Hesaplarının 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18/b maddesi ve 64. maddesi gereğince Belediyemiz Meclisinde görüşülmesi maddesi ele alındı ve bu madde oybirliği ile 2. Oturuma bırakıldı.
Toplantıda İzzetiye Mahallesi’nde 106 ada 2 parselde kayıtlı 1.672,31 m2 taşınmazın 10 yıla kadar ihaleye çıkarılması hakkında Encümene yetki verilmesi hususu oybirliği ile kabul edildi.
Meclis toplantısı, 17 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik gereği İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurulması ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü kadrosu ihdas edilmesi hususlarının Meclisçe görüşülmesi maddesiyle sürdü.
Konu ve söz konusu müdürlüğün kurulmasının güncel bir konu olduğunu belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, maddeyi oylamaya sundu ve konu oybirliği ile kabul edildi.
Zahireciler Caddesi, Hastane Caddesi, Paşayiğit Caddesi, Demirciler Caddesi, Vatan Caddesi, Demokrasi Caddesi, Esnaf Caddesinde bulunan yollarda Karayolları işbirliği ile asfalt kaplama (Binder+aşınma) ve İlçe ile mücavir alanlarımızda asfalt yama yapılması amacıyla Tüpraş A.Ş. den 1200 ton Penetrasyon 50-70 Bitüm Alım işi için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunda ise Başkan Helvacıoğlu Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç’ın ardından bilgilendirme yaptı. Helvacıoğlu, “Karayolları ile işbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. Yamalar hariç bu yıl 6 kilometre yol hedefliyoruz. Buna İzzetiye Mahallesi girişi ve Keşan Küçük Sanayi Sitesi’nin yolları dahil. Trakya’da örnek bir sanayi sitemiz var. Bunu fiziki olarak da örnek bir siteye dönüştürmek istiyoruz.” dedi.
Aynı zamanda Keşan Küçük Sanayi Sitesi Başkanı da olan İYİ Partili Meclis Üyesi Hakan Gürel de esnafları adına kararın hayırlı olmasını diledi ve teşekkürlerini iletti.
Madde oybirliği ile kabul edildi.
Keşan Devlet Hastanesi bahçesinde çevre düzenlemesi kapsamında ekilecek olan çim, ağaç ve bitkilerin sulanması için peyzaj alanlarına sulama altyapısının Keşan Belediyesi tarafından kurulması isteği Meclis toplantısında oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Meclis Toplantısı, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının talebi doğrultusunda taksi ücret tarifelerinin güncellenmesi hakkındaki komisyon raporunun görüşülmesi ile sürdü.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda taksi açılış ücreti 10 TL, mesafe ücreti kilometre başına 9 TL, zaman ücreti saat başına 45 TL, birim zaman 1 dakika, birim zaman ücreti 0,75 TL, merim mesafesi 100 metre, indi bindi 30 TL olarak belirlendi.
Meclis toplantısı, 25 No.lu Şehiriçi Minibüs Kooperatifi’nin, mülkiyeti kooperatif şirketlerine ait olan iki adet 17+3 yolcu kapasiteli minibüs vasıflı Karsan J10 model engelli erişimi olan araçlarını 30.04.2023 tarihine kadar kullanım giderleri, bakım ve onarım bedelleri Belediyeye ait olmak ve kamu hizmetlerinde kullanmak üzere bedelsiz şekilde tahsis etme taleplerine ait rapor Meclisçe görüşüldü.
Araçların durumuyla ilgili hazırlanan rapor doğrultusunda tahsis oybirliği ile kabul gördü ve kooperatif üyelerine teşekkür edildi.
Keşan Belediyesinin iştiraki olan Keşan Kent Hizmetleri’nin işletmiş olduğu Çok Amaçlı Pazaryeri Otoparkı’nda fiyat listesinin ve abonelik durumunun Meclisçe görüşülmesi ile devam eden toplantıda, bu madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Keşan Belediye Başkanlığı Toplu Taşıma Sisteminde bulunan 6 adet Toplu Taşıma Hattı’nın ve bu hatlarda çalışacak 93 adet ticari araç plakalarının 10 yıl süreyle kiralanması konulu madde ise toplantıda Ulaşım Komisyonu’nun konu hakkındaki çalışmalarının devam etmesi nedeniyle Haziran Ayı Meclisi’ne ertelendi.
Meclis toplantısının en önemli gündem maddesini müdürlüklerin Ek Bütçe taleplerini içeren madde ve buna ait komisyon raporu oluşturdu.
Rapor hakkında bilgi veren Mali Hizmetler Müdürü Hasan Balcı, talep edilen 121 milyon 352 bin 95 TL’lik ek ödeneğin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Yakup Balcı ve Tarık Uysal tarafından tamamının kabul edildiğini, Meclis üyeleri Olcay Soran, Aladdin Öztürk, Zafer Topçu’nun ise Özel Kalem Bütçesi ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün bazı ödenek kalemlerine ek ödenek verilmemesi yönünde karar verdiğini ifade etti.
Madde hakkında grupların görüş bildirmesinden sonra Başkan Helvacıoğlu konuştu.
Tüm belediyelerde fiyat artışlarına istinaden ek ödeneklerin talep edildiğini buna Keşan Belediyesi’nin de dahil olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, “Keşan halkımıza daha iyi hizmet için çalışmamız oldu. Ancak tüm Türkiye’den farklı olarak Keşan’da Özel Kalem’e yani Mustafa Helvacıoğlu’na ek ödenek verilmemiştir. “Sen bizden değilsin, çok harcama” denilmiştir. Kültür Müdürlüğü’nün de ek ödeneği kabul edilmemiştir. Komisyonumuzun Başkanından ek bütçeye onay verilmemesinin nedenini açıklamasını istiyorum. Türkiye’de bunun örneği yok. Önceki dönem belediye başkanı Mehmet Özcan döneminde bütçenin %2’si Özel Kalem’e ayrılmış. Bizim dönemimizde ise %1 bile değil %0,99. Özcan döneminde son 3 yılın bütçesi 244 milyon TL imiş. 4 milyon 500 bin TL Özel Kalem ve Kültür Müdürlüğü harcamalarına gitmiş. 3 yıllık dönemimizde Özel Kalem ve Kültür harcamalarını azaltmışız. Ama %0,99’a da yetki verilmiyor. Özel Kalem ve Kültür Müdürlüğü ne demek, halkla ilişkiler ve Belediye Başkanı demek. Başkanın gezmesini vatandaşına çay ısmarlamasını istemiyorsunuz. Kültür gezileri olmasın, tiyatro gelmesin, sportif faaliyetler yapılmasın, Hıdırellez Şenlikleri yapılmasın, cami çıkışlarında ikramlarda bulunulmasın, kahveler gezilmesin, iftarlar yapılmasın demektir. Önümüzde 2 yıl sonra seçim dönemi var. Başkanın yetkisini azaltmaya çalışıyorsunuz. Keşan’ın hesabını değil 2 yıl sonraki seçimin hesabını yapıyorsunuz. Başkanın halkın içinde halk için hizmet üretmesini istemiyorsunuz. Kültür Müdürlüğü’nün faaliyetlerini niye engelliyorsunuz. Halkın partisi halk için yapılacak faaliyetleri engelliyor. Eğer bütçe Özcan dönemindeki gibi %2 olsaydı. Bizim almamız gereken bütçe 13 milyon olmalıydı. Biz vatandaşımıza döner lahmacun alıyoruz başka bir şey değil. Geçmiş dönemdeki gibi 4 tiyatroya 800 bin TL vermedik! 20 tiyatroya 30 bin TL vermedik. Cenazelerde helva ve lokma vatandaşımıza dağıtıyoruz diye mi ek bütçeyi onaylamıyorsunuz. Daha önce cenaze işlemlerinde kefen ve tahtayı bile vatandaşımıza aldırmışsınız. Semt sahalarında organizasyonlar yapıyoruz ve çocuklarımıza 1 bardak su ikram ediyoruz diye mi kesinti yapıyorsunuz! Dallık şenliklerinde halk neşeleniyor diye mi Kültür Müdürlüğü’nün bütçesini kısıyorsunuz. Engelliler ve şehit yakınlarına kahvaltılar veriyoruz bunları mı engellemek istiyorsunuz. Siz Keşan Belediyesi’nin 100. Yıl etkinliklerini engellemek istiyorsunuz. Gençlerimizi sinemaya götürmemizi istemiyorsunuz. Siz halkla bizim buluşmamızı istemiyorsunuz. İnşaat yaptırmadınız, mal sattırmadınız, hizmet yaptırmadınız şimdi de vatandaşla buluşmayın diyorsunuz. Siz Keşan’ı değil kendinizi düşünüyorsunuz. Keşan Belediyesi’nin halkla buluşmasını kimse engelleyemez.” dedi.
Bu konuşmanın ardından Meclis toplantısına 5 dakika ara verildi.
Ara sonrası ek bütçe maddesi Komisyon raporu doğrultusunda oy çokluğu ile kabul edildi.
Meclis toplantısında Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği’nin dilekçesine istinaden 26.04.2022 tarihinde amansız bir hastalığa yenik düşen Sardos Veteranlar Futbol Takımının 15 Numaralı oyuncusu Aytaç Cinci’nin isminin Belediyeye ait bir spor kompleksine veya ünitesine verilmesi talebi görüşüldü. Bu madde hakkında aynı zamanda Keşanspor Kulübü Başkanı da olan AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin söz aldı ve Cinci’nin ilk lisansını Keşanspor’dan aldığını, formasını emekle ve gururla terlettiğini anlattı ve kendilerinin de aynı konu hakkında dilekçeleri olacağını belirterek Sardos Derneği’ne teşekkür etti.

Madde oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.
Meclis toplantısı Yeni Mahalle 1708 ada 1 numaralı parsel için Ticaret alanı, Minimum Parsel: Ada Bazlı Ticaret, yapılaşma koşulunun, tüm koşullar sabit kalmak üzere, Minimum parsel: 2000 m2 olarak plan değişikliği yapılması hususunun görüşülmesi ile sürdü. Söz konusu madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
Meclis toplantısı, Büyük Cami Mahallesi Ela Premium Sitesi arkasına kurulacak olan yeni parka Yüceller Teşkilatı Parkı isminin verilmesi hususunun görüşülmesi ile devam etti.
Madde oybirliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.
Toplantıda daha sonra Mart ayı Meclisinde komisyona havale edilen Ensaray İnş. Taah. Tur. İç ve Dış ve San. Ltd. Şti. tarafından Belediyeye sunulan dilekçe ile Büyük Cami Mah. Efes Bulvarı 1757 ada 1 numaralı parselin önünde bulunan çıkmaz sokağın iptal edilerek plan değişikliği yapılması ve bedel karşılığı satışının yapılması talebinin görüşülmesi ele alındı.
Plan değişikliğini içeren madde komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.
Meclis toplantısında daha sonra Global Mimari İnş. Taah. San. Tic. Ltd. Şti. adına dilekçe ile Orta Cami (İspat Cami) Mahallesi, 520 ada, 18 numaralı parsel için plan değişikliği ve yapı ruhsatı talebine ait komisyon raporunun Meclisçe görüşülmesi ele alındı ve komisyonun madde hakkında çalışmalarına devam ettiği dile getirildi ve süreç hakkında bilgi verildi.
Nisan ayı Meclisinde komisyona havale edilen 6 adet talep dilekçesi ise İlçe sınırlarında 5 adet yeni cadde-sokak-bulvar-meydan ismi verilmesi ile Yeni mahalle sınırlarında bulunan 3 adet cadde-sokak-bulvar-meydana ait başlangıç bitiş yönlerinin değiştirilmesi ile ilgili 28.04.2022 tarihli İsim Belirleme Komisyon Raporunu içeren madde ise komisyon raporu doğrultusunda şöyle belirlendi.
Şehit Jandarma Er Hasan Yavuz’un ismi İspat Cami Mahallesi’nde yer alan Karaağaç Parkı’na verildi. Keşanspor’da uzun süre futbol oynayan Süleyman Nesip Çakıcı’nın ismi Aşağı Zaferiye Mahallesi Evreşe Caddesi’nde bulunan semt sahasına verildi. Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman’ın Kıbrıs Gazisi Hasan Başoğlu’nun isminin yaşatılması için verdiği talep de uygun bulundu ve isim Yeni Mahalle’de 3. Etap uygulama çalışması ile yeni oluşan sokağa verildi. Erikli Çevre ve Güçbirliği Derneği’nin Erikli Sahili’nde Erikli Caddesi’nin isminin Atatürk Caddesi olarak değiştirilmesi talebi ise komisyon raporu ve ilgili yönetmelik gereği uygun bulunmadı. Hüseyin Yıldırım’ın dilekçesine istinaden Merhum Beden Eğitimi Öğretmeni Sadiye Yıldırım Öner’in ismi Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde ismi olmayan imar yoluna ait sokağa verildi. Komisyon raporu doğrultusunda ayrıca Merhum Öğretmen Sadiye Durusoy Yağcı’nın ismi Enerji Park içinde yer alan Semt sahasına verildi.
Gündeme ilave edilen Millet Bahçesi Plan Değişikliği talebi oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, yine gündeme ilave edilen Paşayiğit Mahallesi’ndeki mesire alanının işletimi konusunda yetki konusu oybirliği ile önümüzdeki ayki Meclis toplantısına, su ücret tarife değişikliğini içeren madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Fen İşleri Müdürlüğü’nün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ücret tarifesi değişikliği ise komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.
CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Dr. Sabahittin Özakbaş’ın isminin bir caddeye verilmesini içeren önergesi, İsim Belirleme Komisyonu’na, Keşan Çevre Yolu Projesi ile ilgili önergesi İmar ve Bayındırlık, Ulaşım ve Plan Bütçe Komisyonlarına, Beyendik Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları için kalkış ve varış noktalarının belirlenmesi için verdiği önerge de Ulaşım Komisyonu’na oybirliği ile havale edildi.
Dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin, Meclis toplantılarının daha sağlıklı yapılabilmesi için Meclis toplantı salonunun fiziki yapısının değişmesi gerektiğini, üyelerin konuşma süreleri, usul ve kurallar gibi konuların da birlikte Meclis üyeleriyle ele alınması için talepte bulundu.
Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. Oturumu 17 Mayıs 2022 Salı günü gerçekleştirilecek ve saat 11.00’de başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER