“Krizden çiftçimizi destekleyerek çıkarız”

“Krizden çiftçimizi destekleyerek çıkarız”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada tarım ürünlerinde yaşanan krizin ancak kendi çiftçimizi desteklemekle çözülebileceğini belirtti.
Son günlere Ayçiçek yağında ve diğer ürünlerde yaşanan gelişmelere değinen Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi:
“Son günlerde zam şampiyonu ayçiçek yağı. Çiçeği burnunda Bakan ‘yağ açığı oluşmaması için her türlü tedbiri aldık.’ dedi, hangi tedbiri aldılar bilinmiyor.
Yine, sorunu ithalatla çözecekler, fatura artacak, bütün umutlar bugünlerde hasatın başlayacağı güney yarımküredeki Arjantin ve Brezilya'ya kaldı. Oradan gemiler gelirse ayçiçeği yağı bulunabilecek.
Unutmayalım, geçtiğimiz yıl, oradan zirai ilaç kalıntısı çok yüksek ürünler, kanserojen olduğu için geri çevrilmişti.
Peki, neden kendi çiftçimizi düşünmüyoruz? Yeni Tarım Bakanı üretimi artıracağız, bu nedenle ayçiçeği desteklerini yüzde 100 artırıyoruz diyebiliyor mu? Hayır. Mazotu ve gübreyi yarı fiyatına verebileceğiz diyor mu? Hayır. O zaman sıkıntılar devam edecek demektir. CHP iktidarında, biz, bu yağ açığını çiftçimizi destekleyerek kapatacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER