‘Seçim için fal baktım’ / ULAŞ DEMİRAY

‘Seçim için fal baktım’ / ULAŞ DEMİRAY

"Ben demiştim" demeyi hiç sevmem. O nedenle yazarak düşüncelerimi paylaşmaya dikkat ederim. Seçimlere doğru her şey biraz daha netleşiyor. Yol haritası yavaş yavaş belirginleşiyor. Ben de günümüzün ölçütleri ile olası ihtimaller üzerinden senaryolarımı sizlerle yazılı olarak paylaşayım..

***

Buna FAL BAKMAK ‘da diyebiliriz… Başlayalım…
Geçen yıla kıyasla sandığın konmaması ihtimali çok zayıfladı. Sandık gelecek…
Zafer Partisi’nin de seçime girmesi ya da MHP oylarının % 7’nin altına düşme ihtimali ortaya çıkarsa eylülde erken seçim olasılığı kesinleşecek. Yani eski yasa ile ittifak içinde seçime gidilecek.
HDP belki de listeler seçim kuruluna verildikten sonra kapatılacak. Öyle ya da böyle mutlaka kapatılacak. Ama HDP oyları öyle ya da böyle Millet İttifakına yönlendirilecek. Bu olasılık AKP için doğu bölgelerinde biraz daha oy kaybı anlamına gelecek.
Seçimi kaybetme ihtimali çok büyük olursa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aday olmayacak. Çünkü kaybettiği seçimin ardından dokunulmazlığı kalkacağı için milletvekilliğini tercih edecek.
Başkanlık sistemi sürecekse Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını ve seçilmesini çok isterim. Doğru olan budur. Ancak 6 lı masanın tarif ettiği Cumhurbaşkanı SEMBOLİK olduğundan Kılıçdaroğlu’; vaad ettiklerini yapabilmesi için aktif politika içerisinde milletvekili ve Genel Başkan olarak kalacak. C.B. adayı olmayacak.
Seçim sonrası CHP + İYİ Parti ağırlıklı bir koalisyon oluşturulacak. Hangi liderin Başbakan gibi görev yapacağı seçimde alınan oy oranına göre belirlenecek. Belki de eş başkanlık oluşturulacak.
İttifak’ın C.B. adayı CHP kökenli olacak. Mansur Yavaş ya da Ekrem İmamoğlu da olmayacak. İlhan Kesici, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Yılmaz Büyükerşen, Abdüllatif Şener gibi her kesimden saygı görmüş, gelecek iddiası olmayan bir kişi mutlaka bulunup aday gösterilecek.
Kılıçdaroğlu aday olup seçilemezse CHP’de kaos yaşanacak. Genel Başkanlık yarışı hız kazanacak.
CHP’nin muhtemel Genel Başkan Adayları olarak Canan Kaftancıoğlu, Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ve Aykut Erdoğdu’nun isimleri öne çıkacak.
Kendimi böylece test ediyorum..
Bakalım tahminlerimin ne kadarı tutacak?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER