Serkan Doğru: “Larva mücadelemize Kış mevsiminden beri devam ediyoruz”

Serkan Doğru: “Larva mücadelemize Kış mevsiminden beri devam ediyoruz”

Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru, 23 Haziran 2021 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, vektör mücadelesi ile ilgili bilgi verdi.
Vektör mücadelesinde öncelikli olarak larva mücadelesi yaptıklarını belirten Doğru, “Larva üreme alanlarında fiziksel mücadeleye önem veriyoruz. Fiziksel mücadele (dere yataklarının ıslahı, bataklıkların kurutulması vs.) ile üreme alanlarını ortadan kaldırıyoruz. Bu çalışmalarımızı kış aylarında sürdürdük. Kışlak mücadelemizde larva oluşacak alanları biyosidal ürün uygulayarak kaynakları kuruttuk. Bu çalışmamızı 20 gün periyotlar ile tüm yıla yaymaktayız. Vektör mücadelesi sadece araç üstü (ULV-soğuk sisleme) çalışması değildir. Araç üstü ULV mücadelesi etkisi en az olan yöntemdir. Bu sebeple; kaynağında kurutma yöntemini tercih etmekteyiz. Uçkun ile mücadelemizde yaz aylarında sabah erken saatlerinde çöp bidonları, ağaçlar ve parklar ilaçlanmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında rüzgar hızı uygun olduğu zamanlarda akşam 19:00 – 23:00 saatleri arasında araç üstü ULV yapılmaktadır.”
Yağışların mücadeleyi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Serkan Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: “Yağışlar kullandığımız biyosidal ürünlerin etkisini azaltmaktadır. Ekiplerimiz olumsuz durumu düzeltmek için elinden geleni yapmaktadır. Mücavir alanlarımızda bulunan sahiller tarım alanlarına yakın olduğundan dolayı tarlaların biçilmesi esnasında tarladaki böcekler sahillere gelmektedir. Bu böcekler insan sağlığına zararı olmayan böceklerdir. Vatandaşlarımızın bu konuda anlayışlı olmalarını bekliyoruz. Kullandığımız ürünler hedef kitle canlılarına karşı etkilidir. Sizden beklentilerimiz çöplerinizin ağızlarını kapatarak çöpe atmanız, çöp konteynırlarının kapaklarını kapatınız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER