SOL Parti’den hükümete, 15 gün tam kapanma çağrısı

SOL Parti Edirne İl Başkanlığı’ndan tam kapanma çağrısı.

SOL Parti’den hükümete, 15 gün tam kapanma çağrısı

SOL Parti Edirne İl Örgütü adına açıklamalarda bulunan İl Başkanı Zülküf Ateş, bir kez daha tam kapanma çağrısında bulundu.
Ateş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Halkın sağlığını korumak ve ölümleri önlemek mümkün. Bunun için yandaşa, patrona aktarılan kamu kaynakları halka aktarılmalı, esnafa, işçiye, köylüye tam destek verilerek 15 günlük tam kapatma uygulanmalıdır. Bu süreçte test ve aşılama hızlandırılarak toplumsal bağışıklık koşulları oluşturulmalıdır.
Tam kapanma için;
I. En az 14 gün olmak üzere çalışanlara ücretli izin hakkı verilmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki paralar sadece emekçiler için kullanılmalıdır.
II. İşten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulaması, ücretlerin geç ve eksik ödenmesi uygulamaları yasaklanmalıdır.
III. Esnafın, köylünün vergi borçları silinmeli; karşılıksız destek verilmelidir.
IV. Devlet hastaneleri ve özel hastaneler ücretsiz sağlık hizmeti vermeli, birinci basamak sağlık hizmetlerinden başlayarak tüm sağlık hizmetleri kamulaştırılmalıdır.
V. İhtiyaç sahiplerine salgın boyunca gelir desteği sunulmalı; kısa çalışma ödeneği işçinin çalışırken aldığı ücret olmalı ve salgın süresince geçerli olmalıdır.
VI. Salgın fırsatçılığı ile Kod29’a dayanarak yapılan işten çıkarmalar yasaklanmalı; Kod29 kaldırılmalıdır.
VII. Öğretmenleri aşılamadan başlayan yüz yüze eğitim salgının yayılma alanına dönüşmektedir; aşılama olmadan eğitim olmaz. Eğitimdeki eşitsizliklerin derinleştiği bu koşullarda sınav yapılamaz, sınavlar iptal edilmelidir.
Bu adımlar atmadan salgın kontrol altına alınamaz, ölümler durdurulamaz. Önlenebilir ölümleri önlemeyen iktidar, ölümlerin sorumlusudur! SOL Parti Edirne Örgütü olarak tüm Edirnelileri; Ölüme, açlığa ve yoksulluğa karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Edirne İl Başkanı

Zülküf ATEŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER