Büyük taarruzun izinde pedal çevirecekler

Büyük taarruzun izinde pedal çevirecekler

Keşan Belediyesi ve Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) iş birliğinde gerçekleştirilecek olan "KEŞAN 100. YILDA ZAFER YOLUNDA" adlı proje için geri sayım başladı. Projede SARDOS Derneği üyesi, Akşehir Batı Cephesi Karargahından alacağı bayrağı 9 kişi ile 9 gün pedal çevirerek 9 Eylül'de İzmir Valisine teslim edecekler. 650 km. pedal çevrilecek olan projede büyük zaferde ordumuzun izi takip edilerek yol üzerindeki anıt ve şehitlikler de ziyaret edilecek. Projeye katılacak SARDOS ekibi 30 Ağustos gecesi saat 22:00 de Cumhuriyet parkı yanından Akşehir'e hareket edecekler. Tur, 1 Eylül sabah saat 08:00 Akşehir Batı cephesi karargahı önünden başlayıp, 9 Eylül günü İzmir'in kurtuluş törenlerinde son bulacak.

Proje ile ilgili SARDOS Dernek Başkanı Faruk EKER şu açıklamayı yaptı; Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. Tarihi ve milli değerlerimize, kahramanlarımıza vurgu yapan, yücelten, gündemde tutan her türlü projeyi, etkinliği ve hareketi önemsiyor, takdir ediyoruz. Biz dernek olarak ülkemizin önemli tarihlerinin yüzüncü yıllarında etkinlikler yaparak farkındalık yapmaya çalışıyoruz. Çanakkale zaferinin yüzüncü yılında Abideden aldığımız toprağı Anıtkabir'e götürdük, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının yüzüncü yılında, Selanik'ten Ata'nın evinden aldığımız bayrak ve toprağı Samsun'a götürdük. 23 Nisan ve Sakarya zaferi projelerimizi de maalesef salgın dolayısı ile gerçekleştiremedik. Seçim de olsa yöneticiler değişse de bugüne kadar her projemizde Keşan Belediyemizi yanımızda gördük. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz tarih boyunca Keşan milli ve tarihi değerler konusunda tartışılmaz bir misyon edinmiştir, buradan kendilerine yürekten teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu yıl da Büyük Taarruz Zaferinin yüzüncü yılında, zaferin mutfağı Akşehir Batı Cephesi karargahından alacağımız bayrağı İzmir'e götüreceğiz. Biz SARDOS Derneği olarak projeleri 100. yıllarda yapsak da aslında o duyguyu her zaman ve her an yaşıyoruz, bu projeler yaşadığımız duygunun bir yansımasıdır. Yüz yıl önce Mustafa Kemal, İngiliz ajanlarının ruhu bile durmadan 9 ay 10 gün Büyük Taarruzun planını ilmek, ilmek nasıl yaptıysa, Elif ana cepheye mühimmat taşıyan kağnısını çeken öküzü ölünce onun yerine kendisinin geçmesinin nedeni neyse, Türklüğün sessiz onuru, gururu ve cesaretin timsali, Albay Reşat Çiğiltepe canına neden kıydıysa... İşte bu ruhu, olayları ve tarihi yeniden yaşatmak, sorgulamak hatırlatmaktır bizim esas gayemizdir.

Ve var olduğumuz sürece kurtarıcımız ve kurucumuz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ışığında tarihimize, değerlerimize, vatanımıza, bayrağımıza 100 yıl önceki ruhla sahip çıkacağımıza yemin ederiz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER