SARDOS, doğa yürüyüş sezonunu açtı

SARDOS, doğa yürüyüş sezonunu açtı

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu, yediden yetmişe yaş grubunun katıldığı kalabalık bir katılımla doğa yürüyüş sezonunu açtı. Pazar sabahı Keşan kent merkezinde buluşan doğaseverler özel araçları ile Korudağ Yerlisu köyü bölgesine gittiler.
Buradan, zorluk derecesi kolay olan 11 kilometre mesafeli bir parkuru takip edip yürüyüşü Keşan Orman İşletme Müdürlüğü’nün Korudağ yangın müdahale şefliğinde bitirdiler. Doğaseverler tesis içindeki güvenli bir yerde mangal partisi ve müzikli eğlence yaparak yaza veda edip, sonbaharı kucaklamanın doyasıya keyfini çıkardılar.
SARDOS Dernek yetkilileri etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptılar; “Salgın tehdidi dolayısıyla iki yıldır doğa yürüyüş faaliyetlerine ara vermiştik. Bu süreç içinde doğanın ve doğada olmanın kıymetini daha çok anladık. Ormanlara giriş yasağının kalkması ile birlikte her türlü emniyet ve salgın tedbirlerini göz ardı etmeden kendimizi doğanın kucağına attık. Yürüyüşümüzün başlangıç ve bitimini özellikle yangın söndürme ekip ve ekipmanlarının olduğu bölgeyi seçerek Orman yangınlarının tehlikesine ve önemine dikkat çekmeye çalıştık. Yangın müdahale şefliğinde bulunan yetkili personel ile bilgi alışverişinde bulunduk. Son dönemlerde ülkemizin farklı yerlerinde çıkan yangınlar yüreğimizi dağladı. Böylece ormanların ekolojik olarak yaşamımıza katkısının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu sebeple her ne için olursa olsun Akdeniz havzasında yıllardır devam eden ağaç kesimlerinin acilen sonlandırılması en büyük dileğimizdir. Uydu haritalarından gördüğümüz üzere ülkemiz her geçen gün hızla çölleşmekte ve ekolojik tehdit sürekli büyümektedir. Göller kuruyup, yer altı ve yer üstü suları kaybolmaktadır. Acilen ülke olarak tüm kurumların, kuruluşların ve fertlerin katılacağı bir ağaçlandırma seferberliği başlatmak zorunlu bir görevdir diye düşünüyoruz.
Çünkü orman yoksa su yok, yağmur yok, oksijen yok.
Orman yoksa kuraklık var, yoksulluk var, kıtlık var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER