“Salgın yayılırken, kısa çalışma ödeneği kesilemez !”

“Salgın yayılırken, kısa çalışma ödeneği kesilemez !”

SOL Parti Edirne İl Başkanlığı’ndan yapılan değerlendirmede şu ifadelere yer verildi; “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayı sonu itibariyle kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılacağını söyledi. Salgında son bir yılda TÜİK rakamlarına göre geniş tanımlı işsizlik %29.1 olduğu kabul edilirken, her gün emekçi halkın, esnafın borç sarmalında intihar haberleri, yoksulluk görüntüleri kamuoyuna yansırken, yedi milyon işçinin yararlandığı kısa çalışma ödeneğini kaldırıp yerine ne koyuyorsunuz !
2021 bütçesinden şirketlere, bir avuç sermayedara vergi affı, teşvik için 230 milyar TL ayırıp, milyonlarca emekçiye kısa çalışma ödeneği, işsizlik fonu, sosyal yardım ve nakdi destek toplamı olarak 53 milyar TL ayıran siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Halka, hastalık yetmez; yoksulluk, açlık sefalet içinde ölün mü diyorsunuz! Dünya ülkelerinde pandemi ile mücadelede ön sıralardayız diye övünüp, zahiri başarı hikayesi yazan size soruyoruz; işsiz bırakılan, her gün askıda ekmeğe muhtaç bırakılan, sokakta çöpten, pazarda yerden yiyecek toplayıp yaşamaya çalışan halkı görmüyor musunuz ! Pandemide dünya ülkeleri arasında halkına sağladığı destek açısından sondan üçüncüsünüz bunu biliyorsunuz değil mi!
Koyduğunuz ama uymadığınız kurallarla, yönetme aczinizle tüm ülkeyi salgında yüksek riskli hale getirip, kızarttınız. Şimdi ne haliniz varsa görün deyip çekilemezsiniz!
ACİLEN;
-Halkın vergileri acilen halka harcanmalıdır. Temel gıdadan, ısınma, barınmadan vergiler kaldırılmalıdır.
- İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmeli. Fondan sermayeye aktarılan kaynak kesilerek işçilere aktarılmalıdır.
- Tüm işçiler hiçbir şarta-kurala bağlı olmadan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmalı, kısa çalışma ödeneği işçinin çalışırken aldığı ücret olmalıdır.
- 7244 sayılı yasayla nakdi ücret desteği altında ücretsiz izne çıkarma bahanesiyle patronların işçileri işsizliğe, açlığa mahkum bırakan uygulamaları derhal sonlandırılmalı. İşçilere en az asgari ücret düzeyinde ücret ödenmelidir.
- İş kanununda amacı dışında işçi kıyımına neden olan Kod29 derhal kaldırılmalıdır.
- Salgın boyunca doğalgaz, internet, elektrik, su, sağlık ücretsiz sağlanmalıdır.
- Asgari ücretten vergi alınmamalı, asgari ücret toplu sözleşmeyle belirlenmelidir.”

SOL Parti İl Başkanı Zülküf ATEŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER