Gaytancıoğlu, trafik kazalarını sordu

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na son dönemde artan trafik kazalarını sordu. Kazalardaki insan ve araçların teknik yeterliliğine dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu Bakan’a “Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların daha güvenli hizmet vermesi için yeni teknik düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz? Şoförlerimizin en sağlıklı şartlarda araç kullanmalarını sağlamak, firmaların şoförlerimizin üzerindeki baskıları ortadan kaldırmak için yasal düzenleme yapacak mısınız?” sorularını yönetti.

Gaytancıoğlu, trafik kazalarını sordu

Doç. Dr. Gaytancıoğlu soru önergesinde “Son günlerde yaşanan trafik kazaları kamuoyunun dikkatini yük ve yolcu taşıyan araçların çalışma biçimi, teknik özellikleri ve bu araçları kullanan şoförlerimizin çalışma şartlarına çevirmiştir. Çalışma şartlarının mevzuatlarda yeniden düzenlenmesi ve bunun kontrolünün yapılmasının insan hatalarından oluşacak kazaların azaltılmasında, can ve mal kayıplarının önlenmesinde etkisi çok yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yolcu veya yük taşıyan bir şoförün çalışma ve dinlenme saatleri ile aynı işi Avrupa Birliğinde yapan bir şoförün şartlarının eşit olup olmadığını da soran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Bizde yük ve yolcu taşımacılığı yapan şoförlerimiz sadece kazalarda ve cezalarda akla geliyor. Oysa sektörün ciddi sorunları var ve bu sektörde çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek, hak ettiklerini almalarını sağlamak için bir düzenleme yapılmıyor.
Yük taşıyan şoförler lojistik ve nakliye firmalarına ezdiriliyor, yolcu taşımacılığı yapanlar da otobüs firmalarına. Sektörde bir başıbozukluktur gidiyor. Sonuçta suçlu kazayı yapan şoför oluyor.


Oysa yapılacak yasal düzenleme ve denetimlerle canımızı ve malımızı emanet ettiğimiz bu insanların daha iyi koşullarda çalışması sağlanabilir ve böylece daha güvenli taşımacılık yapılabilir.

Can ve malımızı emanet ettiğimiz bir sektör vahşi kapitalizmin uygulama alanı olamaz. İşin polisiye kısmı daha sonra gelir. Önce eğitim, gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı sonra bunların titizlikle uygulanması denetlenmelidir. Giden canlarımız maalesef geri gelmiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER