Sol Parti, “Mülteci ölümlerini durdurun!”

Sol Parti, “Mülteci ölümlerini durdurun!”

Sol Parti Edirne Merkez İlçe Örgütünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Edirne/İpsala ilçemizde 19 göçmen donarak öldü. Bu ölümlerin sorumlusu Uluslararası sermayedir. Göçmenleri pazarlık konusu yapan siyasi anlayışlardır. Bugün yaşanan göçmen trajedilerinin nedeni, uluslararası sermayenin ulusal ekonomileri yağmalaması, bölgesel savaşlar çıkarması, etnik ve dini fanatizmi desteklemesinin bir sonucudur. Toplumsal barışın bozulması, etnik ve dini çatışmalara sürüklenen halklar, can havliyle sınırdan sınıra koşarak başka ülkelere kaçmaya ve yeni yaşam umudu aramaya çıkmış yoksullar. Geleceklerini Avrupa ya da gelişmiş ülkelerde arayan bu yoksul insanlar, pazarlık konusu yapılmaktadır. Yapılan anlaşma göçmenlerin anlaşma yapılan ülkede tutulması ve Avrupa tarafından fonlanarak bakılmasının sağlanmasıdır. Uluslararası göç hukukuna, birleşmiş milletler göçmen anlaşmalarına ve insan haklarına aykırı bu “Geri kabul anlaşması” AKP/ MHP iktidarı tarafından Avrupa ile imza altına alınmıştır. Bizim ülkemiz göçmenlerin kalmak istediği ülkelerden değildir. Daha çok geçiş ülkesi olarak kullanılmaktadır.
Avrupa ülkeleri, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında oluşturdukları “güvenlik” güçleri ile sınırı aşan “yasadışı göçmenleri” “Geri kabul anlaşması” gerekçesi ile anlaşma yapılan ülkeye geri yollanmaktadır.
Bu geriye yollama genellikle yasadışı bir yöntem ile yapılmaktadır. Sınırda yakalanan “yasadışı göçmenler” zorla, işkence yapılarak yasal olmayan yöntemler ile geri yollanmaktadır. Bu da Edirne/İpsala’da olduğu gibi; soğuktan donarak, nehirde-denizde boğularak ölümlerine sebep vermekte ve büyük acılara neden olmaktadır.
SOL Parti Edirne Örgütü olarak buradan seslenmek istiyoruz.
Mülteci ölümlerini durdurun!
Yapılması gerekenler bellidir.
Yağma ve talan politikalarına son verin
Sınırları açın
“Geri kabul anlaşmasını” iptal edin
Mültecilik hukukuna uygun politikalar geliştirin
Dünya hepimizindir ve sadece sermayeden kaldırılan sınırlar tüm insanlar adına kaldırılmalıdır. Sınırsız ve sömürüsüz ve herkesin her yere kimliği ile gidebileceği bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Şafak Engincan Çolak

Merkez İlçe Başkanı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER